Sıkça Sorulan Sorular

 1. Dairelerinizde giriş çıkış saatleri nedir?

Dünya standartlarına göre; giriş (check in) saati 14:00, çıkış (check-out) saati 12.00’dır.

Bizim işletmek de olduğumuz dairelerimizde giriş saati 11:00 – 14:00 arasında, çıkış saati ise sabah 9:00’dır.

2- Sabah 9:00 da çıkmazsam ne olur?

Müşterilerimizin zamanında çıkış yapması, temizliğin zamanında yapılıp girecek müşterinin saatinde girebilmesi için organizasyonun bozulmadan ilerlemesi gerekmektedir. Bu organizasyonu bozan müşterilerimiz hem bizi hem temizlik şirketini hemde girecek müşterimizi mağdur etmektedir. Bu sebeple zamanında çıkış yapmayan müşterilerimizin depozitosu iade edilmemektedir. Eğer anahtar 12:00 itibariyle hala teslim alınamamışsa kolluk kuvvetleri çağırılarak eve polis ile girilip tutanak tutturulmaktadır. Yaşanan mağduriyetlerden dolayı tüm hak ve tazminatlar sözleşmeye bağlı olarak müşteriden alınacaktır.

 • Giriş saatim öğleden sonra, akşam veya daha geç saatlerde olabilir mi?

Evet olabilir. Bunun için bize bilgi vermeniz yeterlidir.

 • Rezervasyon yaptım ama daireye gece saatlerinde giriş yapabilir miyim?

Normal şartlarda son giriş saati diye bir saatimiz bulunmuyor. Fakat gireceğiniz saatte çalışan personelimiz yoksa yardımcı olamıyoruz. Bizimle saat konusunda iletişime geçebilirsiniz.

 • Sabah çıkış saatini değiştirebilir miyim?

Girecek olan müşterimizin giriş saatine göre çıkış saati esnetilebilir. Ya da çıkış yapacağınız dairede rezervasyon yoksa çıkış saatiniz esnetilebilir. Öğlen 12:00’ dan sonra ikinci güne geçtiği için Çıkış saati 12:00 sonrası olamaz.

 • Daireden öğlen 12:00dan sonra veya akşama doğru çıkmak istiyorum bu mümkün mü?

Çıkış saatlerimiz bellidir. Rezervasyon yapmadan önce sizede belirtilmiştir. Fakat ekstra ücret ödeyerek çıkış saatinizi değiştirebilirsiniz. Rezervasyon yaparken bu isteğinizi lütfen iletiniz.

 • Rezervasyon yaptım ama tarihlerde değişiklik yapmak istiyorum. Bu mümkün mü? Rezervasyon tarihlerimi nasıl değiştirebilirim?

Değerli misafirlerimiz bazen işler yolunda gitmez evdeki hesap çarşıya uymaz ve değişiklik yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu konuda sizi anlayışla karşılıyoruz. Fakat tüm dairelerimiz rezervasyon sistemine bağlı olduğu için değişiklik yapacağınız tarihlerin uygunluk durumuna göre size yardımcı olabiliriz. Eğer istediğiniz tarihler uygunsa tabiki bu konuda size yardımcı olacağız. Bizi arayıp tarih sorgulatmanız yeterlidir.

 • Rezervasyon tarihlerinde değişiklik yapmak istiyorum, ekstra ücret ödeyecek miyim?

İlk rezervasyon yaptığınız tarih ile rezervasyonu değiştirmek istediğiniz tarih arasında fiyat farklılıkları oluşabilir. Özellikle erken rezervasyon yapan müşterilerimiz bundan etkilenebilir. Bunun dışında ekstra bir ücret yoktur.

 • Rezervasyon tarihlerini kısaltmak istiyorum. Vazgeçtiğim günler için para iadesi mümkün mü?

Tüm dairelerimiz bir organizasyona bağlıdır. Örnek vermek gerekirse her dairemiz için rezervasyon sistemi, temizlik şirketi, daire sahibi, yayında olan reklamlarımız, çalışanlarımızın güncel rezervasyon listesi vb gibi rezervasyona bağlı sistemle çalışmaktayız. Bir değişiklik olması tüm sistemi etkilemektedir. Bu yüzden para iadesi mümkün değildir.

Kalacağım gün sayısını arttırabilir miyim? Daha fazla kalmak istersem ne yapabilirim?

Eğer tarihler müsaitse tabiki kalacağınız gün sayısını uzatabilirsiniz.

Kalacağım gün sayısını uzatırsam uzattığım günlerin fiyatı ilk rezervasyon fiyatımla farklılık gösterir mi? Giriş yaptıktan sonra gün sayısını uzatırsam fiyat değişir mi?

Evet farklılık gösterir. Her zaman rezervasyon yaptırdığınızda o günün fiyatları geçerlidir.

 1. Gelecek kişi sayısı çoğaldı veya azaldı, Rezervasyon yaptırdığım daireyi değiştirebilir miyim?

Tabiki değiştirebilirsiniz. Fakat rezervasyon yaptırdığınız ilk dairenin depozitosu iade edilmemektedir. Kiralayacağınız yeni daire için tekrar depozito alınacaktır.

 1. Gelecek kişi sayısının değişmesi fiyatı etkiler mi?

Tüm dairelerimizde çocuk dahil kalabilecek kişi sınırı vardır. Öncelikle bu sınırı aşmamanız gerekmektedir. Kişi sayısının değişmesi fiyatı etkilemektedir. Fakat gelecek kişi sayısının azalması fiyatın azalmasını sağlamaz. Bunun için daha küçük bir daireye geçmeniz gerekmektedir.

 1. Günübirlik ev ücretini belirleyen faktörler nedir? Evin, dairenin fiyatı neye göre nasıl belirleniyor?

1 Geleceği gün;
2 kalacağı gün sayısı
3 Kalacağı daire;
4 ve dairede kalacak kişi sayısı

Sırasıyla bu soruları size sorarak fiyat ortalamamız alınmaktadır. Burada yazan kriterlerin herhangi birinde değişiklik olması fiyatın da değişeceği anlamına gelmektedir. Doğru fiyat almak için Lütfen rezervasyon yaptırırken kesin ve net bilgiler verin.

 1. Günübirlik ev kiraladım. Kimlik vermek zorunda mıyım?

1774 sayılı kimlik bildirme kanununa göre günübirlik kiralık evlerde kimlik alınması zorunludur.

 1. Çocuklarımın, bebeğimin ya da kız arkadaşım veya herhangi birinin kimliğini vermesem olur mu?

1774 sayılı kimlik bildirme kanununa göre misafir dahi olsa, yaş gözetmeksizin herkesin kimlik kaydı mutlaka yapılmalıdır. Resmi kimlik ibrazı zorunludur.

 1. Sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaramı (t.c numarası) versem olur mu?

1774 sayılı kimlik bildirme kanununa göre, resmi kimlik ibrazı yapılmadan kayıt yapılamaz.

 1. Kimlik kaydı için Hangi kimlikler geçerlidir?

Resmi kimlikler geçerlidir. Bunlar; nüfus cüzdanı (T.C kimlik kartı), ehliyet, pasaport, geçici koruma belgesi, uluslararası aile cüzdanı.

 1. Neden kimlik isteniyor?  Kimlik kaydı nereye yapılıyor?

1774 sayılı kimlik bildirme kanununa göre; otel, motel, pansiyon, günübirlik kiralanan evler vb gibi, ücretli veya ücretsiz, yerli veya yabancı, kalsın veya kalmasın anahtar teslim edildiği andan itibaren yaş sınırına bakılmaksızın herkesin resmi kimlikleri alınır. Emniyet Genel Müdürlüğünün Kimlik Bildirim Sistemine kaydedilir.

 • Kimlik kaydı yaptırmama cezası nedir? Kimlik vermeme cezası ne kadar? Misafirlerimin kimliklerini bildirmedim ne kadar ceza yerim? Kiraladığım eve arkadaşım geldi kimlik kaydı yaptırmadım cezası ne kadar?

2023 yılı itibariyle kimlik kaydı yaptırmama veya gerçeğe aykırı bilgi verme cezası 29.852 TL’dir.

 • Yabancı uyruklu kişiler nasıl kayıt yaptırabilir?

Pasaport vermeleri yeterli olacaktır. Pasaport haricinde kimlik kabul etmiyoruz.

 • 18 yaşın altındayım ev kiralayabilir miyim?

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 6/1-c maddesi uyarınca 18 yaşını doldurmamış kişi çocuktur. 18 yaşını doldurmayan kişiler günübirlik ev kiralayamaz.

 • 18 yaşın altındayım otel, ev, apart kiralamak istiyorum. Nasıl kiralayabilirim?

18 yaşın altında olan kişi veya kişiler karakoldan ailesinin alacağı izin belgesi veya noterden alacakları muvafakatname ile konaklayabilirler. Bunun dışında 18 yaş altında kişilerin konaklaması mümkün değildir.

 • Ben 18 yaşın üstündeyim arkadaşım veya arkadaşlarım 18 yaşın altında onlar benimle kalabilir mi?

18 yaşın altındaki her birey 5237 sayılı TCK 6/1-C maddesine göre çocuktur. Çocuklar aile izni olmadan konaklayamazlar. TCK m.234/3) göre Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 • Sevgilim, kız arkadaşım, bayan arkadaşım ile otel,apart, günlük kiralık evlerde kalabilir miyiz?

1774 sayılı kimlik bildirme kanununda kalan kişilerin kimliklerinin bildirileceğine yer verilmiştir. Bunun dışında herhangi bir şart yoktur. Reşit olan her birey istediği kişiyle kimliklerini ibraz etmek şartıyla kalabilir.

 • Evlilik cüzdanı istiyor musunuz? Otel, apart, günlük kiralık evlerde evlilik cüzdanı şartınız var mı?

Evlilik cüzdanı istemiyoruz. Her birey reşit olduğu takdirde ve kimliklerini ibraz ettiği takdirde konaklayabilir.

 • Günübirlik kiralık evlere Evcil hayvan kabul ediyor musunuz?

Hayır. Günübirlik ev, daire, apart, otel, pansiyon işletmelerimizin hiçbirine evcil hayvan kabul edilmemektedir. Fakat bazı daire sahiplerimiz evcil hayvana izin vermektedir. Bunun için temizlik ücreti talep etmektedirler. Evcil hayvan kabul eden dairelerimizi görmek için bize sorabilirsiniz.

 • Dairelerinizin hepsi aynı sitede midir?

Hayır 2023 yılı itibariyle 8 farklı sitede 41 farklı dairemiz vardır.

 • Günlük kiraladığım daireye misafir gelebilir mi?

Evet gelebilir. Kimliğini mutlaka bildirmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer misafiriniz kalacaksa ekstra ücret alınır.

 • Rezervasyon yaptırmak için kapora göndermem gerekiyor mu?

Evet. Rezervasyon bilgileriniz alındıktan sonra kapora göndermeniz gerekmektedir. Eğer göndermezseniz rezervasyonunuz iptal edilir.

 • Rezervasyon yaptırdım ne kadar kapora göndermem gerekiyor?

Kapora miktarı genelde tüm dairelerimizden 1 günlük kira ücreti kadar alınmaktadır. Fakat bazı dairelerde (villa, müstakil evler) farklı alınabilir. Ayrıca konaklayacağınız gün sayısı uzunsa daha fazla alınabilir.

 • Kapora yatırırken neden kira ödemesi olarak gönderemiyorum? Kira ödemesi olarak gönderebilir miyim? Kira ödemesi olarak gönderirsem ne olur?

Tüm dairelerimizin sahipleri farklı kişilerdir. Biz daire sahipleri ve müşteriler için aracı oluyoruz. Yani bir nevi emlakçıyız. Hem sizi hemde ev sahibini mağdur etmemek için kapora alıyoruz. Kapora rezervasyon yaptığınızı ve evi ayırdığınız anlamına geliyor. Geldiğinizde depozito yerine geçiyor ve çıkışta size geri iade ediliyor. Bu yüzden gönderdiğiniz ücret kira ödemesi niteliğini taşımıyor. Ayrıca bu evlerin kira ödemesini bizim almamız mümkün değildir. Çünkü evin yasal sahibi biz değiliz. Kira ödemesi olarak gönderilen ücretler kira ödemesi iadesi olarak tarafınıza iade edilir ve rezervasyonunuz iptal edilir.

 • Kiraladığım ev için depozito vermem gerekiyor mu? Ne kadar depozito alıyorsunuz?

Evet tüm dairelerimizden depozito alınmaktadır. Depozito miktarı kiraladığınız eve göre, kişi sayısı ve kalacağınız gün sayısına göre farklılık gösterebilir.

 • Kiraladığım ev için neden depozito alınıyor? Günlük kiralanan evlerden neden depozito alınıyor? Depozitoyu iade ediyor musunuz?

Tüm evlerimiz size bir sözleşme karşılığında teslim edilir. Aynı sözleşme ile kurallara ve şartlara uyarak geri teslim alınır. Teslim alındığı noktada özellikle evimizde zarar, hasar tespit gözlemi yapılır, herhangi bir sıkıntı yoksa size geri iade edilir.

 • Günübirlik kiralık evlerde elektrik, su, aidat gibi ödemeler var mı? Başka ekstra ücretler var mı?

Genel olarak tüm dairelerimizde fiyata herşey dahildir. Bazı dairelerimizde elektrik ücreti alınmaktadır. Bu daireleri rezervasyon yaparken size belirtiyoruz. Bunun dışında ev kirli bırakılırsa ekstra temizlik ücreti vermeniz gerekebilir. Veya evde bir hasar meydana gelirse bunu karşılamanız gerekir.

 • Ev kirasını günlük mü vereceğim? ev kirasını çıkışta verebilir miyim?

Daireye giriş yaptığınız gün sözleşme imzalandıktan sonra kalacağınız tüm günlerin ücreti peşin alınmaktadır.

 • Evi kirli bırakabilir miyim? Günübirlik kiraladığım evi temizlemek zorunda mıyım? Daireyi temizlemeden çıkarsam ne olur?

Günübirlik kiralanan evlerde evi teslim aldığınız gibi bırakmanız gerekmektedir. Evler size temizlenip öyle teslim edilmektedir aynı şekilde de temiz teslim alınmaktadır. Ev kirli bırakılırsa 2023 yılı itibariyle 500 TL temizlik ücreti alınmaktadır.

 • Evden sabah erken çıkacağım, evden gece çıkacağım, evden acil olarak çıkış yapacağım, evden haber vermeden ayrıldım. Depozitoyu nasıl alacağım?

Bizimle iletişime geçerek anahtarı teslim edebilirsiniz. Veya ulaşamadığınız bir saatte çıkış yaparsanız, veya çok acil bir çıkış yaptıysanız bizi mesaj yoluyla bilgilendirebilirsiniz. Anahtarı alıp evi kontrol ettikten sonra bize göndereceğiniz iban numarasına depozitonuz iade edilmektedir. Evin anahtarı teslim alınmadan, daire kontrol edilmeden hiçbir şekilde depozito iadesi yapılmaz.

 • Evin anahtarını kaybettim ne yapmalıyım? Dairenin yedek anahtarı var mı? Günübirlik kiralanan evin yedek anahtarı neden olmaz?

Öncelikle hiçbir evimizin yedek anahtarını güvenlik gerekçesiyle bulundurmuyoruz. Bunu siz gelmeden ön sözleşmemizde belirtiyoruz. Eğer anahtarınız kaybolduysa çilingir çağrılır. Çilingir ücreti, elektrik kartı ücreti, anahtar göbeği ücreti size aittir.

 • İmzaladığım Günübirlik kiralık daire sözleşmesi kimde kalıyor? Çıkışta alacak mıyım?

Sözleşme 5 yıl süreyle arşivlerimizde kayıtlı kalır. Gerektiğinde kolluk kuvvetleri, maliye bakanlığı, turizm bakanlığı incelemeler yapabilir. İsterseniz sözleşmenin kopyasını alabilirsiniz.

 • Daire kirasını kredi kartı ile ödeyebilir miyim? Kredi kartı geçerli midir?

Evet kredi kartı geçerlidir. %3 komisyon alınır.

 • Kiraya verdiğiniz daireler sizin mi? Kiraya verilen daireler kimin? Daire sahibi ile görüşebilir miyim?

Kızkalesi bölgesinde 2023 yılı itibariyle 8 farklı sitede 41 farklı daire işletmekteyiz. Bu daireler arasında kendi dairemiz olduğu gibi komisyon aracılığı ile baktığımız dairelerde vardır. Gerekli görülmesi durumunda daire sahipleri ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Kiraladığım daireyi başka birine kiraya verebilir miyim? Daireyi başkası adına kiralayabilir miyim?

Kiralayan kişi 3.kişilere kiraya veremez. Evi farklı bir kişi adına kiralayamaz veya devredemez. Sözleşme sadece 1 kişi ile yapılır. Evde kalan herkesin sorumluluğunu üstlenmiş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir